1.Sık sık tekrara önem veriniz. Bir imtihandan çıktığınızda , daha sonra gelecek imtihan için hazırlanmaya başlayınız.
2.Önemli kanun,kural,teori,deney ve fikirlerin bir listesini yapınız.
3.Konunun özetini çıkarınız. Sonrada hiçbir kısmı atlamadan çalışınız.
4.Öğretmen olsaydınız hangi soruları soracağınızı düşününüz ve bunlara “doğru”cevaplar vermeye çalışınız. Verdiğiniz cevabın doğruluğundan emin olunuz.
5.İmtihan şekli hakkında öğretmenin kendisinden veya eski yıl öğrencilerinden bilgi edinmeye çalışınız. Hazırlığınızı ona göre yapınız. Çünkü herkesin imtihan şekli değişik olabilir. Bazıları kesin cevap,bazıları yorum ister.
6.Dersin ve konunun belli başlı yerlerine iyi çalışınız ve zayıf olduğunuzu sandığınız noktalara özel bir dikkat gösteriniz.
7.Eski ödev ve varsa imtihan kağıtlarınızı saklayınız ve imtihanlara girmeden önce bunları gözden geçirmeyi de unutmayınız. İmtihanlarda eski hatalarınızı tekrarlamaktan çekininiz.
8.Soruları iyi anlamaya ,yeter derecede açıklama yapmaya ,örnek vermeye önem veriniz.
9.İmtihanlardan önce ,imtihanın temposuna uygun bir çalışma ortamına giriniz. Bunun için belli bir zamanda ,belli problemleri cevaplandırma çabası içinde bulununuz.
Bu maddeleri yerine getiren bir öğrenci genel olarak imtihana hazırlanmış olur. Bazı durumlarda imtihan şekline uygun bir hazırlık yapmak ta gerekir. Test ve kompozisyon şeklindeki soruları anlamak ve sorulara uygun cevaplar vermeyi de öğrenmek gereklidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir